Algas nodokļu grāmatiņa: Kā to izmantot un kāpēc tā ir svarīga

Ja esi nodarbinātais, visticamāk esi dzirdējis par to, ka darba vietā ir jāiesniedz algas nodokļa grāmatiņa. Taču ne visiem līdz galam ir skaidrs — kas ir algas nodokļa grāmatiņa un kādas ir tās funkcijas darba attiecībās?

Šajā rakstā skaidrosim, kas ir algas nodokļa grāmatiņa, kam tā tiek izmantota, kā arī to, kā to aizpildīt un iesniegt Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Lasi tālāk!

Definīcija:

Valsts ieņēmumu dienests algas nodokļa grāmatiņu definējis kā — algas nodokļa grāmatiņa ir elektroniska informācijas krātuve par iedzīvotāju ienākuma nodokļa un tā atvieglojumu piemērošanu. Vienkāršiem vārdiem, algas nodokļa grāmatiņa ir elektronisks resurss, kurā ir apkopota informācija par visiem nodokļu atvieglojumiem, kuri Tev tiek piemēroti kā darba ņēmējam.

Algas nodokļu grāmatiņa ir katram Latvijas iedzīvotājam, un dati par to ir pieejami VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). 

Kādas ir algas nodokļu grāmatiņas funkcijas un nozīme?

Nodokļa grāmatiņa ir nepieciešama vairāku iemeslu dēļ, tai skaitā:

  • Lai iedzīvotāji paši varētu izvēlēties, kādus nodokļa atvieglojumus izmantot;
  • Lai iedzīvotāji paši varētu izvēlēties, kādu iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmi darba devējam jāmaksā no cilvēka algas;
  • Lai vecāki varētu informēt darba devēju, kurš no vecākiem algai piemēros atvieglojumu par bērniem;
  • Lai VID darba devēju informētu par prognozēto mēneša neapliekamā minimuma apmēru un apgādājamo personu skaitu, kā arī par izmaiņām;
  • Lai VID varētu informēt pensiju izmaksātāju (VSAA) par pensijai piemērojamiem atvieglojumiem.

Funkcijas un izmantošana:

Iepriekš minējām galvenos iemeslus, kāpēc nepieciešama algas nodokļa grāmatiņa. Tās izmantošana galvenokārt ir saistīta ar nodokļu maksājumiem un sociālo apdrošināšanu. Priekš darba ņēmēja algas nodokļa grāmatiņa ir svarīga, jo tai ir ietekme uz darbinieka ienākumiem. Proti, visiem Latvijas iedzīvotājiem ir pieejami sekojoši iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi:

Gada neapliekamais minimums. Gada laikā prognozēto mēneša neapliekamo minimumu algai piemēro darba devējs. Tas tiek aprēķināts saskaņa ar formulu, ko nosaka Ministru kabinets, ņemot vērā gada ar nodokli neapliekamo ienākumu apmēru vai ienākumus iepriekšējā periodā.

Atvieglojumi par apgādājamajiem. Jebkurš cilvēks, kas strādā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs (IIN), var saņemt nodokļa atvieglojumu par apgādībā esošām personām. Svarīgi gan atcerēties, ka atvieglojumus par bērnu var saņemt tikai viens no vecākiem.

Atvieglojumi cilvēkiem ar invaliditāti, politiski represētajiem un nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem.

Bet, lai šos atvieglojumus saņemtu, uzsākot darbu pirmo reizi vai jaunā darba vietā, algas nodokļu grāmatiņā jānorāda šī darba vieta. Tāpat Tev pašam tajā jāatzīmē, ja Tev ir invaliditātes statuss, esi nacionālās pretošanās kustības dalībnieks vai politiski represēta persona. Ja pats šo informāciju nenorādīsi, atvieglojumus nepiemēros.

Kā iesniegt algas nodokļu grāmatiņu, ja esi nodarbināts vairākās darba vietās?

Gadījumā, ja esi nodarbināts vairākās darba vietās vai esi darba ņēmējs un pašnodarbinātais reizē, nodokļu atvieglojumus var saņemt tikai vienā no darba vietām. Tev pašam jāizvēlas un jāatzīmē galveno ienākumu gūšanas vietu, kurā tad tiks piemēroti atvieglojumi.

Kā algas nodokļu grāmatiņu izmanto darba devējs?

Grāmatiņa ir noderīga arī darba devējam, kurš VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā var iegūt informāciju par savu darbinieku un tam aktuālajiem piemērojamajiem nodokļiem. Tomēr, par to darba devējs tiek informēts arī elektroniski, VID nosūta par to informāciju uz e-pasta adresi, kas norādīta sadaļā „Sarakste ar VID”.

Procedūras un pienākumi:

Tas, kā sākt darbu ar algas nodokļa grāmatiņu, ir ļoti pārskatāmi aprakstīts Valsts ieņēmumu dienesta mājaslapā. Īsumā: dodies uz Valsts ieņēmumu dienesta elektronisko deklarēšanas sistēmu (EDS) un spied pogu „Saņemt algas nodokļa grāmatiņu”. Šo darbību VID uzskata par iesniegumu grāmatiņas piešķiršanai. Vēlāk savu nodokļu grāmatiņu varēsi apskatīt EDS sadaļā „Algas nodokļa grāmatiņa”.

Atverot algas nodokļa grāmatiņu, tajā būs redzamas divas galvenās sadaļas — ienākumu gūšanas vieta un apgādības. Pie ienākumu gūšanas vietas būs atrodama informācija par vietu, kur iesniegta grāmatiņa (uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs un periods). Šajā sadaļā vari norādīt arī to, ka esi invalīds, politiski represēta persona vai nacionālās pretošanās kustības dalībnieks. Zemāk vari apskatīt prognozēto mēneša neapliekamo minimumu, kā arī izvēlēties nodokļa likmi un neapliekamā minimuma piemērošanu. Savukārt apgādības sadaļā būs pieejama informācija par to, vai saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju Tev ir kāds apgādājamais.

Runājot par darba devēja un darbinieku pienākumiem attiecībā uz grāmatiņu, svarīgākais, ka darbinieks tajā ir norādījis konkrēto darba devēju, savukārt darba devējam jāizmaksā bruto un neto alga saskaņā ar nodokļu atvieglojumiem, ja tādi tiek piemēroti. 

Izmaiņas un aktualitātes:

Ja agrāk algas nodokļa grāmatiņa bija pieejama papīra formātā, tad kopš 2014.gada 1.jūnija algas nodokļa grāmatiņa ir pieejama tikai elektroniski. Šobrīd grāmatiņa ir kā ieraksts VID sistēmā un pieejama darba devējam un ņēmējam caur EDS. 

Tāpat kā tad, kad grāmatiņas bija papīra formātā, arī tagad katra nodokļa maksātāja pienākums ir šo grāmatiņu aizpildīt un iesniegt darba devējam. Procesā būtiski nekas nav mainījies. Visi dati kopš 1996.gada ir pieejami datu bāzē. Senāka informācija jāmeklē arhīvos. 

Apkopojot svarīgāko — algas nodokļu grāmatiņa ir elektronisks resurss, kas ļauj darba ņēmējam saņemt dažādus likumā paredzētos atvieglojumus, kas tiešā veidā ietekmē ienākumu apmēru. Tomēr tā ir katra darba ņēmēja paša atbildības, iesniegt grāmatiņu pie darba devēja. Seko līdzi izmaiņām likumdošanā un, ja nepieciešams, savlaicīgi veic izmaiņas savā nodokļu grāmatiņā, lai pilnībā izmantotu savas kā nodokļa maksātāja tiesības uz nodokļa atvieglojumiem un gādātu par savu finansiālo labklājību. Ja šis raksts tev likās noderīgs, iesakām izlasīt rakstu — rēķinu izrakstīšana uzņēmumiem.